ДПА

Дев’ятий клас – це час першого відповідального вибору. ДПА – один із серйозних іспитів в житті школярів. Його успішна здача свідчить про готовність продовжити навчання в старшій школі або ж піти отримувати профільну середню освіту. Результати державної підсумкової атестації дають можливість об’єктивно поглянути на успіхи школяра, щоб окреслити картину майбутніх перспектив.  

ПЕРЕЛІК ПРЕДМЕТІВ ДПА В 9 КЛАСІ У 2022-МУ РОЦІ    Учні 9 класів складатимуть 3 іспити на ДПА 2022 р.. Два предмета будуть обов’язковими для всіх, а третій предмет ДПА буде вибрано рішенням педагогічної ради закладу освіти, затвердженим наказом керівника закладу освіти.

У 2022-му році обов’язковими ДПА для 9 класу будуть математика і українська мова.

Третій предмет вибиратимуть із переліку: іноземна мова (англійська, іспанська, німецька або французька – в залежності від того, який учні вивчали протягом декількох років); біологія; географія; фізика; хімія; історія України; всесвітня історія; зарубіжна література; інформатика; правознавство.

Для учнів класів з навчанням або вивченням мови національної меншини також буде доступна мова національної меншини або мова корінного народу.  

ПРОЦЕДУРА ПРОВЕДЕННЯ ДПА В 9 КЛАСІ У 2022-МУ РОЦІ   ДПА 2022-го року для 9-х класів проводиться в письмовій формі в школах.  Дати проведення ДПА в закладі освіти щороку затверджують керівники цих закладів. Завдання для проведення атестації в закладі освіти також затверджують керівники школ.

НА ЩО ВПЛИВАЮТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ДПА? Результати державної підсумкової атестації виставляються у атестат про базову середню освіту окремою графою. Результати ДПА не враховуються під час виставлення річних оцінок.  Однак для тих учнів, які продовжують навчання в старшій школі, оцінка з ДПА буде вирішальною. Школярі, які складуть іспити на високі бали, будуть вчитися в «сильному» класі, а учні, які не змогли здати предмети на «Добре» і «Відмінно», будуть закінчувати школу в іншому класі. Саме тому класні керівники радять усім школярам регулярно готуватися до ДПА, щоб в 10-й клас піти повним складом, не розбиваючи колектив. Якщо батьки бачать, що у дитини виникають труднощі з розумінням предмета, який потрібно скласти, то не зайвими будуть заняття з репетитором. Слід також розуміти, що ДПА – це свого роду лакмусовий папірець, який свідчить про бажання школяра вчитися далі і отримувати більш глибокі знання. Якщо протягом 9 класу успішність учня серйозно знизилася, батьки не спостерігають в дитині відповідальності і бажання йти далі, то слід розглянути варіант вступу до ліцею. Можливо, робоча спеціальність серйозно зацікавить підлітка і відкриє для нього нові горизонти і можливості.  

ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ДПА В 2022-МУ РОЦІ:

КОЛИ УЧНІ НЕ ЗДАЮТЬ ІСПИТИ? У деяких ситуаціях можна звернутися до керівника школи щодо проведення ДПА для учня в інші дати або щодо звільнення учня від складання ДПА. Для цього батьки учня чи інші законні представники мають письмово звернутися до керівника школи та додати документи для підтвердження.

Перелік причин, на основі яких учень може просити про перенесення дат складання ДПА: хворів під час проведення атестації; не з’явився для проходження атестації через поважні причини (смерть членів сім’ї чи близьких родичів, надзвичайні ситуації природного та техногенного походження, інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють присутність здобувача освіти на атестації); тимчасово здобував загальну середню освіту за кордоном і повернувся в Україну після проведення атестації; було призвано (мобілізовані) на військову службу; виїжджає на постійне місце проживання за кордон. Строки атестації таких здобувачів у закладі освіти визначаються наказом керівника закладу освіти.  

Перелік причин на основі яких учень може просити про звільнення від складання ДПА вказано в інструкції: 1. Школярі, які мають проблеми зі здоров’ям. Перелік захворювань можна подивитися в Переліку захворювань та патологічних станів, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 29 серпня 2016 року № 1027/900 2. Учні з особливими освітніми потребами, зумовленими порушеннями розвитку. 4. Учні, які знаходяться в період здачі ДПА на міжнародних спортивних змаганнях чи конкурсах. 5. Учні, які проживають у зоні стихійного лиха або іншого надзвичайного стану. 6. Учні, які є учасниками міжнародних предметних олімпіад і фінальних етапів турнірів, конкурсів та переможці IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад. 7. Учні, які є переможцями III етапу Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук України. 8. Школярі, які знаходяться в соціальній відпустці (декрет). Учням, які в поточному або попередньому календарному році отримали сертифікат міжнародного мовного іспиту з іноземної мови рівня A-2 і вищого рівня (для класів, які вивчають іноземну мову за рівнем стандарт або академічним рівнем) або рівня B-1 і вищого рівня (для класів із поглибленим вивченням іноземних мов), можна не складати ДПА з іноземної мови.  

Боятися ДПА не варто! Це перший відповідальний іспит в житті школяра, але ставитися до нього потрібно як до нормального явища і здатності підтвердити свої знання. При підготовка до ДПА була завчасно спланоана, то учень отримає хороші результати. Намагайтеся докласти максимум зусиль, для того щоб отримати найвищий бал! Детальніше: https://buki.com.ua/news/dpa-v-9-klasi-uchni-budut-zdavaty-predmet-na-vybir/

 

 

 

ДПА в 9 класі: третій предмет обиратиме педрада, але вона повинна враховувати побажання учнів

Під час вибору третього предмета на ДПА в 9-му класі педрада школи обов’язково має враховувати побажання учнів. Це, зокрема, передбачають зміни до наказу МОН №59 «Про проведення в 2018/2019 навчальному році державної підсумкової атестації осіб, які здобувають загальну середню освіту». 

Так, цього року випускники 9-х класів складатимуть державну підсумкову атестацію з 3-х предметів. Перший – українська мова, другий – математика, а третій – на вибір педради закладу освіти. Ухвалюючи відповідне рішення, педрада повинна орієнтуватися на побажання учнів. Цю зміну МОН передбачило у зв’язку з численними звернення до Міністерства учнів шкіл та їхніх батьків.

«Цей вибір неодмінно має відбуватися на засадах педагогіки партнерства. Педрада не може самостійно та безапеляційно визначати третій предмет, попередньо обов’язково потрібно  запитати думку дітей та їхніх батьків. Варто вести відкритий діалог, зважати на «профільність» класу тощо», – зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Обрати третій предмет можна з-поміж таких:

  • для класів, де не вивчається мова національної меншини, – біологія, всесвітня історія, географія, зарубіжна література, іноземна мова (англійська, французька, німецька, іспанська), інформатика, історія України, правознавство, українська література, фізика, хімія.
  • для класів з навчанням чи вивченням мови національної меншини – біологія, всесвітня історія, географія, література, іноземна мова (англійська, французька, німецька, іспанська), інформатика, інтегрований курс «Література», історія України, правознавство, мова національної меншини, українська література, фізика, хімія.

Нагадуємо, що цього року учні 9-х класів вперше зможуть зарахувати результати міжнародних мовних іспитів як оцінку ДПА

Перелік відповідних сертифікатів уже розміщено на сайті МОН

Також 2019-го ДПА з іноземної мови в 9-му класі включатиме аудіювання, щоб учні могли заздалегідь підготуватися до такого формату на ЗНО в 11-му.

За матеріалам сайту МОН України
 

МАТЕМАТИКА – обов’язковий предмет ДПА у формі ЗНО вже у 2021 році

вже у 2021 році

27 вересня 2018 р. відбулася Колегія Міністерства освіти і науки України, на якій було розглянуто питання проведення зовнішнього незалежного оцінювання. За її підсумками прийнято кілька рішень.
Зокрема, починаючи з 2021 року проходження державної підсумкової атестації з математики стане обов’язковим для випускників закладів загальної середньої освіти. Державна підсумкова атестація передбачатиме виконання завдань двох рівнів складності: академічного та профільного.
Не пізніше жовтня 2019 року Український центр оцінювання якості освіти опублікує для загального ознайомлення демонстраційні зразки завдань із математики.

Рішенням Колегії Міністерства освіти і науки України було також визначено, що починаючи з 2021 року, підтвердженням факту здобуття особою повної загальної середньої освіти є успішне проходження нею державної підсумкової атестації.

За матеріалами сайту http://testportal.gov.ua