ПРОФСПІЛКА

Доплати медичним працівникам закладів освіти

Як повідомляється на Урядовому порталі, 3 лютого на засіданні Кабміну ухвалено рішення про встановлення з 1 січня 2021 року і до скасування карантину, встановленого через COVID-19, медичним працівникам закладів освіти державної та комунальної форм власності доплати в розмірі 20% посадового окладу.
Передбачається, що така доплата виплачуватиметься як компенсація за роботу у несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я медичним працівникам закладів освіти.
Тобто її сума виплачуватиметься понад мінімальну заробітну плату 6000 гривень та здійснюватиметься за рахунок коштів, передбачених на оплату праці працівників відповідного закладу освіти. Допоки ця постанова Кабінетом Міністрів не оприлюднена.
Під час погодження постанови «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів освіти» Профспілка наполягала на встановленні доплати медичному персоналу закладів освіти в розмірі 50% мінімальної заробітної плати, як це передбачено для медичних працівників закладів охорони здоров’я та її виплати за рахунок коштів Фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, а не за рахунок коштів закладів освіти, які в їх кошторисах відсутні. Однак Урядом вони не були підтримані.
Ці пропозиції Профспілки частково враховано Міносвіти, що відображено у доповненнях до Галузевої Угоди на 2016-2020 роки у пункті 8.3.17 щодо встановлення доплати медичним працівникам закладів та установ освіти в розмірі 50% мінімальної заробітної плати, як таким, що забезпечують життєдіяльність населення, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2020 р. № 610 року «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я» для фахівців, які відповідають кваліфікаційним вимогам, затвердженим Міністерством охорони здоров’я.
Зазначені зміни до Галузевої угоди на 2016-2020 роки зареєстровано Мінекономіки 29.01.2021 за № 2. Відповідно до статті 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» після закінчення строку дії угода продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть нову або не переглянуть чинну, якщо інше не передбачено угодою.
Згідно з пунктом 2.1 Галузевої угоди Угода укладена на 2016-2020 роки, набирає чинності з моменту підписання представниками Сторін і діє до укладення нової або перегляду цієї Угоди.

_____________________________________

Відповідальність за невиплату заробітної плати пропонується посилити

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 4589 «Про внесення змін до статті 175 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат».
До Кримінального кодексу пропонується внести зміни шляхом виключення частини 3 статті 175, яка передбачає, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.
Детальніше за посиланням ➡ https://cutt.ly/LkaWMu8

__________________________________

У разі ускладнень від COVID-19 працюючі можуть пройти реабілітацію за кошти Фонду соцстраху

Захворювання на коронавірусну хворобу може викликати ускладнення, зокрема, вражати серцево-судинну та нервову систему людини, призводити до інвалідності.

За наявності медичних показів, застраховані особи, які перехворіли на COVID-19 та мають ускладнення, мають право пройти реабілітаційне лікування на базі санаторно-курортних закладів за кошти Фонду соціального страхування України.

Пройти курс відновного лікування за кошти ФССУ після перенесеної коронавірусної хвороби застраховані особи можуть на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів.

Право на таке лікування мають усі працевлаштовані українці за наявності медичних показань за профілями медичної реабілітації, визначеними Порядком № 39, за якими надаються послуги з реабілітаційного лікування за кошти Фонду. Зокрема, у разі ускладнень за профілем кардіо-пульмонарної реабілітації та нейрореабілітації

Застрахована особа направляється на лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за кошти Фонду за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії лікарні (ЛКК), де перебуває пацієнт.

Відновне лікування розпочинається одразу після закінчення гострого періоду захворювання в разі наявності обмежень життєдіяльності та виконання трудової діяльності», – зазначає начальниця управління медичних і соціальних послуг виконавчої дирекції ФССУ Олена Пухка.

Після оформлення висновку ЛКК заклад охорони здоров’я інформує робочий орган Фонду про потребу застрахованої особи в подальшому лікуванні на базі реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу.

Пацієнт передає представнику Фонду відповідну заяву про забезпечення лікуванням для подальшого укладення тристороннього договору із санаторно-курортним закладом. 100% вартості відновлювального лікування, потрібного людині, покривається за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

У разі наявності питань або потреби в консультації щодо проходження реабілітації за кошти Фонду, застраховані особи можуть звертатись до відповідних управлінь виконавчої

Нет описания фото.___________________________________

Недосконалу Формулу розподілу освітньої субвенції необхідно змінювати

ЦК Профспілки звернувся до Міністерства освіти і науки України з приводу необхідності зміни формульного розподілу освітньої субвенції між бюджетами ОТГ, передбаченої у проекті Державного бюджету України на 2021 рік, обсяги якої закладено у сумі 102,5 млрд. гривень проти цьогорічних 79,1 млрд. гривень.
В обсягах субвенції на наступний рік враховано видатки на підвищення посадових окладів працівників бюджетної сфери, зокрема й освіти, у зв’язку з підвищенням розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду ЄТС з січня 2021 року на 20% та з 1 липня на 8,4%.
Однак аналіз показників, застосованих для розподілу обсягів освітньої субвенції між місцевими бюджетами, передбачених в Додатку (матеріали до статті 38 БКУ) 14.09.2020 та викладені у файлі «Матеріали до статті 38\п.п ґ п.1 – 2311190_Osvita 2021» до законопроекту про Державний бюджет на 2021 рік № 4000, засвідчує про її нерівномірний розподіл.
В цілому освітня субвенція закладена на розрахункових 211,7 тис. класів при їх фактичній кількості 206,3 тис. одиниць. У цілому у всіх 1463 бюджетах ОТГ освітню субвенцію розподілено на 5,5 тис. класів більше, ніж їх фактично створено.
У окремих бюджетах ОТГ обсяги субвенції закладено на 10,2 тис. класів більше ніж їх фактично є. Але в інших – її не недостатньо на фінансування 4,7 тис. класів.
Такі відхилення спричинені розрахунковим показником наповнюваності класів, що відмінний від фактичної, застосуванням таких – як чисельність населення, в тому числі сільського, площа території відповідної ОТГ, щільність учнів на 1 кв. км площі адміністративно-територіальної одиниці, що передбачені Формулою розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Ці показники не відповідають тим, що необхідні для визначення фонду оплати праці вчителів та інших педпрацівників відповідних закладів загальної середньої освіти.
Профспілкою вже неодноразово наголошувалося, що показники формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами мають забезпечити максимальне наближення її обсягів до фактичної потреби у видатках на оплату праці педагогічних працівників кожної школи. Це можливо шляхом застосування даних зведеної у відповідній ОТГ тарифікації педагогічних працівників, де враховується фактична кількість учнів та мережа класів, з урахуванням їх поділу на групи, кількість ставок вчителів на 1 клас, розрахована залежно від навчальних планів, розмір заробітної плати вчителів та інших педагогічних працівників, що визначається на підставі нормативних актів. Обчислений на цій основі фонд оплати праці педпрацівників має бути відкоригований на мережу класів, що випускаються та набираються у відповідному фінансовому році.
Таким чином може бути досягнуто справедливого розподілу затверджених у Державному бюджеті України обсягів освітньої субвенції між місцевими бюджетами відповідно до чисельності педагогічних працівників у кожному закладі загальної середньої освіти.
переглянути звернення можна тут ➡️ https://cutt.ly/igenr2f

________________________________

Відпустка вихователів закладів дошкільної освіти у 2020 році – 56 днів

   ЦК Профспілки працівників освіти і науки України спільно з Міністерством освіти і науки України підготували на місця роз’яснення щодо надання у 2020 році щорічної основної відпустки вихователямзакладів дошкільної освіти, зокрема й груп загального розвитку, за період роботи з 2019 по 2020 роки повної тривалості 56 календарних днів, незалежно від відпрацьованого робочого року.

Такі зміни щодо тривалості щорічної основної відпустки внесено постановою Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 694 до основної постанови від 14.04.1997 № 346, якою затвердженоПорядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам». Постанова КМУ № 694 набрала чинності з 1 січня 2020 року.

Такої ж повної тривалості, залежно від посад та типів закладів освіти, має надаватися щорічна основна відпустка, а саме 42 календарних дні, – вихователям закладів вищої та післядипломної освіти, зокрема тим, хто працює в гуртожитках, та 56 календарних днів – вихователям інтернатів при школах, інструкторам з фізкультури, керівникам гуртків студій, секцій, інших форм гурткової роботи, асистентам вихователів закладів загальної середньої освіти.

Тим працівникам, які у 2019 році отримали відпустку за 2019-2020 робочий рік повної тривалості, встановленої постановою Кабінету Міністрів України № 346 тривалості (до внесення змін), додаткові дні відпустки у 2020 році не надаються.

Завантажити спільний лист splniy-list-pon-mon-vdpustka.pdf

___________________________

Учасники Профспілкового віче передали Резолюцію керівникам держави

Учасники Профспілкового віче – представники понад 60 тисяч первинних профспілкових організацій, які делеговані від майже семи мільйонів членів професійних спілок, направили до керівництва держави Резолюцію, щоб передати тривогу й обурення трудових колективів підприємств, установ і організацій усіх сфер економіки країни у зв’язку з економічними і соціальними «реформами» нового Уряду, які проводяться поспіхом і без належного громадського обговорення.
Завантажити документ rezolyucya_170120.docx [31,38 Kb][406] 

_______________________________

Бути чи ні надбавкам, доплатам вчителям у законі «Про повну загальну середню освіти»?!

Впродовж цього тижня члени робочої групи Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України, до складу якої входять представники Профспілки, обговорюють пропозиції народних депутатів України, внесених ними до законопроекту «Про повну загальну середню освіту», реєстраційний № 0109, для розгляду його в другому читанні.

Як відомо, ЦК Профспілки спрямовано звернення до голів фракцій політичних партій та груп у Верховній Раді України, відповідних комітетів та особисто до 45 народних депутатів України, членів профільного Комітету та інших, діяльність яких була пов’язана з освітньою галуззю, з ініціативою підтримати профспілкові пропозиції та зауваження і внести їх на розгляд парламентарів.

У повному обсязі їх враховано та внесено народними депутатами України І.М. Констанкевич, В.Є. Івченком.

Однак величезну тривогу викликають наміри окремих народних депутатів України: Совсун І.Р., Піпа Н.Р., Вакарчук С.І., Васильченко Г.І., Лозинський Р.М., Василенко Л.В., Цабаль В.В., Осадчук А.П., Юрчишин Я.Р., Рахманін С.І., Устінова О.Ю., Стефанишина О.А., Клименко Ю.Л., які у своїх пропозиціях пропонують (поправка 228) у статті 24 законопроекту встановити норму, що робочий час педагогічного працівника для виконання ним навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи складає 40 годин на тиждень.

Тобто народні обранці пропонують всупереч статті 22 Конституції України, статті 51 Кодексу законів про працю України, Законам «Про освіту», «Про загальну середню освіту» погіршити умови праці вчителів та запровадити для них 40 годинний робочий тиждень.

Ці представники народу у Верховній Раді України хочуть скасувати доплати вчителям за класне керівництво, за перевірку навчальних робіт, за завідування навчальними майстернями, кабінетами, спортивними залами, навчально-дослідними ділянками, за обслуговування комп’ютерної техніки та за проведення позакласної роботи з фізичного виховання учнів, завідування бібліотеками, роботу з бібліотечним фондом підручників, підвищення ставки заробітної плати за педагогічне звання «старший учитель», а також скасувати норми про обов’язковість письмової згоди вчителя на роботу на неповну ставку, надаючи нововведенням таке обґрунтування:

«Нарахування заробітної плати педагогічних працівників зараз є дуже ускладненим, а також обмежує академічну автономію педагогічних працівників, приписуючи їм певні види діяльності як обов’язкові. Крім того, система надбавок і доплат створює хибні мотивації для педагогічних працівників, оскільки значну частину (до 50%) їхньої заробітної плати складають надбавки, натомість різниця між кваліфікаційними категоріями складає близько 5%. Тобто у педагогічних працівників немає мотивації до професійного зростання.

Ми пропонуємо суттєво збільшити розрив між кваліфікаційними категоріями та усунути доплати за певні види робіт, оскільки ці види робіт не є додатковими та мають входити у посадові обов’язки вчителів. Також ми пропонуємо скасувати надбавку за вислугу років, оскільки вона не відображає безпосередньо професійного зростання педагогічних працівників».

Народні обранці пропонують (поправка 495) вилучити зі статті 61 освітянського закону норми про встановлення науково-педагогічним, науковим та педагогічним працівникам доплати за наукові ступені та вчені звання, щомісячні надбавки за вислугу років, щомісячну доплату за сертифікацію.

Варто зазначити, що згідно зі статтею 61 закону «Про освіту» посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі 3 мінімальних заробітних плат та підвищується не менше ніж на 10 % за кожною наступною кваліфікаційною категорією.

Глибоке занепокоєння викликають також пропозиції щодо заборони спрямування освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників гімназій, загальна кількість учнів в яких становить менше 50 осіб; ліцеїв, заснованих сільськими, селищними, міськими (міст з населенням менше 50 тисяч) радами; ліцеїв, загальна кількість учнів 10-12 класів в яких становить менше 300 осіб та здійснення оплати праці педагогічних працівників таких закладів освіти виключно за рахунок коштів їх засновників.

Передбачається антиконституційна норма про припинення з 1 липня 2020 року безстрокових трудових договорів з керівниками закладів загальної середньої освіти та одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на шість років, а з керівниками, які отримують пенсію за віком, – на один рік без проведення конкурсу та звільнення їх у разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору. Аналогічна пропозиція про припинення трудових договорів передбачається стосовно педагогічних працівників, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік.

ЦК Профспілки в зверненнях до територіальних організацій наголошує на необхідності щонайшвидшого вивчення та обговорення доопрацьованого законопроекту в колективах та забезпечення відповідної роботи з народними депутатами України з метою підтримки і врахування пропозицій ЦК Профспілки й недопущення прийняття норм, які звужують трудові та інші права громадян, серед яких освітяни, під час подальшого розгляду та голосування його у другому читанні та в цілому.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки_
_______________________________________________________________________

Обговорення проєкту Держбюджету у Міністерстві фінансів

Жовтень 9, 2019

8 жовтня 2019 року у Міністерстві фінансів України на запрошення та під головуванням заступника міністра Юрія Джигира відбулася зустріч з представниками від профспілок освіти, охорони здоров’я, культури щодо обговорення питань формування показників проєкту Державного бюджету України на 2020 рік.

Як уже повідомлялося, проект закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік», реєстраційний № 2000 від 15.09.2019, поданий Кабінетом Міністрів України, не був погоджений із профспілками.

У свою чергу Профспілка працівників освіти і науки України ще 18 вересня 2019 рокунаправила свої пропозиції до головного кошторису країни до профільного парламентського комітету, де означила ряд принципових позицій, які мають бути відображені у проєкті Держбюджету 2020. Серед них, зокрема, розмір прожиткового мінімуму, обсяги видатків на освіту в розмірі не менше 7% ВВП; розмір мінімальної заробітної плати на рівні, що забезпечить достатній життєвий рівень для себе і своєї сім’ї; посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні, що перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; розміри посадових окладів педагогічних і науково-педагогічних працівників (з установленням у 2020 році розміру посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії на рівні 3 прожиткових мінімумів для працездатних осіб); обсяги освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі, необхідному для виплати заробітної плати педагогічним працівникам закладів ЗСО; підвищення рівня пенсійного забезпечення освітян; стипендіальний фонд та інші важливі положення.

Наразі консультації з питань формування показників проєкту Державного бюджету України на 2020 рік тривають.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

___________________________________

Щодо формування зарплати вчителів: коментар Управління соціально-економічного захисту

Жовтень 9, 2019

Останнім часом у ЗМІ шириться інформація, що умови формування заробітної плати учителів є заплутаними і незрозумілими.

Фахівці Управління соціально-економічного захисту апарату ЦК Профспілки працівників освіти і науки України нагадують, що на офіційному сайті Профспілки у рубриці «Соціально-економічний захист» постійно подаються консультації та роз’яснення з багатьох аспектів учительської праці, зокрема, питань робочого часу, доплат та надбавок, пенсійного забезпечення, гарантій та пільг тощо.

Якщо виникають спірні питання чи непорозуміння, консультації щодо них можна отримати у фахівців та правників членських організацій Профспілки у районах, областях чи безпосередньо у Центральному комітеті Профспілки.

Профспілка працівників освіти і науки наголошує, що неприпустимо змінювати законодавство у сторону звуження чи погіршення прав та гарантій освітян лише через нерозуміння умов оплати праці педагогів. Лише чітке й неухильне виконання вимог освітнього законодавства є запорукою підняття статусу учителя на якісно новий рівень, повернення престижу професії та залучення до неї молоді.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

___________________________________

Встановлення доплати бібліотечним працівникам закладів загальної середньої освіти

   Типовими штатними нормативами закладів загальної середньої освіти, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 6.12.2010 № 1205, передбачено, що посада завідувача бібліотеки вводиться у школах, що мають 11 і більше класів.

   При кількості класів 5-10 або 25-29 вводиться 0,5 посади бібліотекаря, при 30 і більше класів – 1 посада бібліотекаря та ще додатково 0,25 посади – в опорній школі (для обслуговування філій) за наявності у неї не менше чотирьох філій з контингентом 20 і більше учнів у кожній філії. 

Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників «Культура та мистецтво», затвердженим наказом Міністерства культури і мистецтв України від 14.04.2000 № 168, передбачено, що до посадових обов’язків завідувача бібліотеки та бібліотекаря віднесено роботу з формування, обліку, оброблення, організації та зберігання бібліотечних фондів.

Відповідно до абзацу першого пункту 58 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102, за наявності в закладах штатних посад бібліотечних працівників за завідування бібліотекою встановлюється доплата в розмірі 5-15 % посадового окладу.

Конкретний розмір доплати встановлюється керівником закладу за погодженням з профспілковим комітетом, ураховуючи розмір фонду підручників, з яким ведеться робота.

Абзацом першим цього пункту передбачено, що у загальноосвітніх навчальних закладах, штатними розписами яких не передбачена посада бібліотекаря, педагогічним та іншим працівникам, які ведуть бібліотечну роботу та роботу з бібліотечним фондом підручників,установлюється доплата за завідування бібліотекою в розмірі 10 % посадового окладу (ставки заробітної плати).

Тож, доплата, яка має назву «за завідування бібліотекою», що встановлюється завідувачу бібліотеки та бібліотекарю, які є штатними працівниками загальноосвітнього навчального закладу, включає оплату як за бібліотечну роботу, так і за роботу з бібліотечним фондом підручників, що є невід’ємною частиною цієї бібліотечної роботи.

Про зазначене йдеться у листі Міністерства освіти і науки від 29.08.2006 № 1/9-549, у якому зазначається, що при визначенні конкретного розміру доплати «за завідування бібліотекою» бібліотечним працівникам керівником навчального закладу має враховуватись розмір фонду підручників, з яким ведеться робота, як це передбачено пунктом 58 зазначеної Інструкцію.

У цьому ж листі повідомляється, що, зважаючи на особливості визначення розміру посадових окладів завідувачів бібліотек, які є структурними підрозділами навчальних закладів, працівникам, які обіймають у них штатні посади завідувачів бібліотек, встановлюється доплата у розмірах, визначених у пункті 58 Інструкції, за роботу саме з фондом підручників.

Особливості визначення розміру посадових окладів завідувачів бібліотеками шкіл полягають у тому, що бібліотеки є їх структурними підрозділами. Згідно із приміткою 2 до таблиці 4 додатку 2 до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 № 745«Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» посадові оклади завідувачів бібліотек, які є структурними підрозділами установи, підприємства або організації (зокрема шкільних бібліотек), установлюються на рівні посадових окладів бібліотекарів відповідної категорії.

___________________________________

Профспілки України у Всесвітній день дій за гідну працю

Жовтень 7, 2019

7 жовтня 2019 року з 10 до 12 години буде проводитись пікетування в формі мирного зібрання біля офісу Президента України

Мета заходу: привернути увагу Президента України, народних депутатів та урядовців щодо розгляду і прийняття проекту Трудового кодексу.

На своїй акції профспілки вимагають від них забезпечити публічність і відкритість процесу розробки нової редакції Трудового кодексу шляхом широкого обговорення з профспілками, роботодавцями, експертним середовищем, громадянським суспільством з урахування стандартів Міжнародної організації праці та провідної європейської практики.

Також сьогодні питання проекту нового Трудового кодексу профспілки обговорять з Головою Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Г.М. Третьяковою і членами комітету.

Зустріч відбудеться в Будинку профспілок за адресою Майдан Незалежності 2, велика зала, 2-й поверх. Початок о 14.30

За інформацією Молодіжної ради ФПУ 

____________________________________________________________________

Парламентарі співпрацюватимуть з профспілками над новим Трудовим кодексом

Жовтень 2, 2019

   У Комітеті Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів розглянуто лист ФПУ з пропозиціями до проекту Трудового кодексу України(реєстр. №0955).

    Про це у листі до Голови ФПУ Григорія Осового повідомила голова Комітету Галина Третьякова. Вона поінформувала, що з позицією профспілок ознайомились народні депутати України та використовуватимуть її у законотворчій роботі.

У листі зазначається, що після внесення у Парламент нової редакції Трудового кодексу Комітет звернеться до СПО об’єднань профспілок задля надання фахових висновків щодо внесеного проекту та визначення кандидатур від профспілок до участі в робочій групі з його опрацювання.

Лист голови Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів додається

За матеріалами прес-центру ФПУ

__________________________________

Спільна робота близьких осіб у навчальному закладі

Питання обмеження спільної роботи близьких осіб регулюється статтею 27 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII ( далі — Закон № 1700), який набув чинності з 26.04.2015.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 27 Закону № 1700 не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам особи, зазначені у підпунктах «а», «в» – «з» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону. Зокрема, до них належать особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови; міністри, інші відповідні керівники; державні службовці; посадові особи органів місцевого самоврядування.

Тобто серед осіб, зазначених у підпунктах «а», «в» – «з» пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1700, які не можуть мати у прямому підпорядкуванні близьких їм осіб або бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам, не передбачено працівників закладів та установ освіти.

Обмеження щодо спільної роботи близьких осіб не поширюється на працівників закладів та установ освіти, оскільки вони не належать до категорії осіб, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме – посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини 1 статті 27 Закону.

У той же час, частиною першою статті 28 Закону № 1700 передбачено, що особи, зазначені в пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону (в тому числі працівники закладів освіти) зобов’язані:

– вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

– повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі – Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

– не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

–  вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції»:

– потенційний конфлікт інтересів – це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;

– реальний конфлікт інтересів – це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Термін «конфлікт інтересів» є більш широким поняттям і не спростовує можливості виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів при здійсненні службових обов’язків навіть за відсутності відносин прямого підпорядкування чи відсутності заборони прямого підпорядкування близьких осіб.

З метою формування єдиного підходу осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб до розуміння і дотримання правил запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, запроваджених Законом №1700, Національним агентством з питань запобігання та виявлення корупції, затверджено Методичні рекомендації  від 29.09.2017  № 839.

Незважаючи на те, що далеко не кожен конфлікт між службовими повноваженнями і приватним інтересом здатен призвести до неправомірних рішень чи діянь, кожен із конфліктів інтересів здатен створити таку ситуацію у випадку, якщо не буде вчасно та належним чином задекларований, оцінений та врегульований.

Визначення поняття «приватний інтерес» надано в частині першій статті 1 Закону № 1700 – це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами.

Врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом вжиття заходів зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів (ст. 29 Закону № 1700).

Самостійне врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих на це документів безпосередньому керівнику або керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення / ініціювання звільнення з посади.

Зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів здійснюється шляхом: усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів; застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень; обмеження доступу особи до певної інформації; перегляду обсягу службових повноважень особи; переведення особи на іншу посаду; звільнення особи.

Переведення або звільнення особи у зв’язку з наявністю реального чи потенційного конфлікту інтересів здійснюється лише у разі, якщо конфлікт інтересів у її діяльності має постійний характер і не може бути врегульований іншим шляхом (ст. 34 Закону № 1700).

Близькі особи, зокрема дружина, чоловік, син, донька керівника закладу загальної середньої освіти можуть працювати на посадах вчителя, інженера з охорони праці, електрика, секретаря-друкарки та інших.

Також варто зауважити, що згідно з пунктом 15 частини першої статті 11 Закону №1700 надання роз’яснень з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб належить до повноважень Національного агентства з питань запобігання та виявлення корупції.

________________________________________

Звернення первинних профорганізацій освітньої галузі щодо невиконання положень Закону України «Про освіту»

Квітень 24, 2019

На адреси Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Комітету ВРУ з питань освіти і науки,  Народних депутатів від конкретних виборчих округів первинними профспілковими організаціями галузевої Профспілки були спрямовані звернення з приводу затримки введення в дію та невиконання положень Закону України «Про освіту», який прийнятий 5 вересня 2017 року.  Понад 1 тис. звернень на вказані адреси направили і 242 первинні профорганізації освітньої галузі області.

У зверненнях висловлені обурення щодо невиконання ст.61 Закону України «Про освіту», якою передбачено, що:

– посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат;

– посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищується не менше ніж на 10 відсотків;

– найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлюється на 25 відсотків вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії;

– кожний наступний посадовий оклад науково-педагогічного працівника підвищується не менше ніж на 10 відсотків від попереднього.

На жаль, рівень посадових окладів, передбачений для педагогічних працівників на 2019 рік, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. N 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», зріс всього на 9%.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб, затверджений у Законі «Про державний бюджет  України на 2019 рік», становить 1921 гривню. Найнижчий посадовий оклад педагогічного працівника за ЄТС, віднесений до 9 тарифного розряду, становить у 2019 році 3323 грн., що є на рівні 1,73  прожиткового мінімуму.

Враховуючи зазначене, прийнятий Верховною Радою України Закон України «Про освіту», зокрема, стаття 61 та  відповідне доручення  Верховної Ради України Кабінету Міністрів України про забезпечення до 2023 року поетапної реалізації положення частини другої статті 61 цього Закону, а при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб – до цього часу залишається декларативною нормою.

Враховуючи наведене, профспілкові організації у зверненнях вимагають негайного виконання законодавства про освіту щодо щорічного поетапного виконання  прийнятого Верховною Радою України Закону «Про освіту» в частині забезпечення до 2023 року реалізації положень ч.2 ст. 61 цього Закону, передбачивши при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Напружена та неоднозначна ситуація склалася також із реалізацією Постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 р. N 373 (із змінами) «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування», якою  передбачено надбавку  в  граничному  розмірі 30 % посадового окладу (ставки заробітної плати), але не менше 5 %, педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної),  вищої  освіти,  інших  установ і закладів, незалежно від їх підпорядкування.

Розмір надбавки встановлюється керівником закладу (установи) у межах фонду оплати праці. Зазначена норма Постанови щодо встановлення надбавки за престижність педагогічної праці від 5% до 30% призводить до конфліктних ситуацій. Вважаємо встановлення надбавки за престижність педагогічної праці в межах так званої «вилки» від 5% до 30% неприпустимим і некоректним. Дана норма використовується керівниками закладів як інструмент маніпуляції, тиску та зловживань при встановлені працівникам надбавки за престижність педагогічної праці.  Адже тим самим законодавець створив такі умови, що надбавка за престижність педагогічної праці визначається здебільшого від розміру суми,  доведеної органом управління освітою.

З метою усунення дискримінації в оплаті праці педагогічних та науково-педагогічних працівників та забезпечення єдиних підходів щодо підвищення престижності педагогічної праці спілчанці у зверненнях вимагають підтримати зареєстрований у Верховній Раді України законопроект №10100 від 27.02.2019 року «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо виплати педагогічним та науково-педагогічним працівникам щомісячної надбавки за престижність педагогічної праці».

Публікуємо для поінформування лист першого заступника голови Комітету з питань науки і освіти Олександра Співаковського до голови ЦК Профспілки працівників освіти і науки України Георгія Труханова

Завантажити документ

vru_komitet

Прес-служба обласної організації Профспілки


Гарантії для працівників при скороченні чисельності або штату: судова практика

Березень 28, 2019

Однією з гарантій забезпечення права громадян на працю є передбачений у статті 5-1 КЗпП України правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи.

Відповідно до п. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

  Звільнення з цієї підстави допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу ( ч. 2 ст. 40 КЗпП України).

Відповідно до ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації.

У судовому рішенні по цивільній справі № 527/2021/18 за позовом вчителя загальноосвітньої школи про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу вказується, що власник вважається таким, що належно виконав вимоги ч. 2 ст. 40, ч. 3 ст. 49-2 КЗпП України щодо працевлаштування працівника, якщо запропонував йому наявну на підприємстві роботу, тобто вакантну посаду чи роботу за відповідною професією чи спеціальністю, чи іншу вакантну роботу, яку працівник може виконувати з урахуванням його освіти, кваліфікації, досвіду тощо.

Крім того, як роз’яснено у п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», розглядаючи трудові спори, пов’язані зі звільненням за п. 1 ст. 40 КЗпП України, суди зобов’язані з’ясувати, чи дійсно у відповідача мали місце зміни в організації виробництва і праці, зокрема, ліквідація, реорганізація або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників, чи додержано власником або уповноваженим ним органом норм законодавства, що регулюють вивільнення працівника, які є докази щодо змін в організації виробництва і праці, про те, що працівник відмовився від переведення на іншу роботу або що власник або уповноважений ним орган не мав можливості перевести працівника з його згоди на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, чи не користувався вивільнюваний працівник переважним правом на залишення на роботі та чи попереджувався він за 2 місяці про наступне вивільнення.

Законодавством не встановлено форму й порядок попередження працівників про наступне вивільнення. Попередження має бути зроблено в такий спосіб, щоб у разі виникнення конфліктної ситуації роботодавець міг документально підтвердити факт попередження працівника не пізніше ніж за два місяці до звільнення.

   Як зазначив суд, однією з найважливіших гарантій для працівників при скороченні чисельності або штату є обов’язок власника підприємства чи уповноваженого ним органу працевлаштувати працівника.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 42 КЗпП України при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається, зокрема:

  • сімейним – при наявності двох і більше утриманців;
  • особам, в сім’ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком;
  • працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації;
  • працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах без відриву від виробництва;
  • працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат тощо.

Юридичний відділ ЦК Профспілки

_______________________________________

Розміри посадових окладів та ставок заробітної плати освітян у 2018 та 2019 роках

Розміри посадових окладів та ставок заробітної плати працівників закладів і установ освіти визначаються, виходячи з величини тарифних коефіцієнтів за відповідними тарифними розрядами ЄТС відповідно до постанови КМУ від 30.08.2002 № 12988, розміру посадового окладу працівника I тарифного розряду, який встановлюється на рівні прожиткового мінімуму працездатних осіб на 1 січня кожного року відповідно до постанови КМУ від 28.12.2016 № 1037, а також з урахуванням їх підвищення для педагогічних працівників, які оплачуються за рахунок освітньої субвенції, на 10% відповідно до постанови КМУ від 11.01.2018 № 22 та на 11% – для науково-педагогічних працівників, відповідно до прийнятої КМУ постанови 18 грудня 2018 року.

Нагадаємо, що працівникам, чиї оклади нижчі від розміру мінімальної заробітної плати, здійснюється доплата до її рівня. При обчисленні розміру доплати не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, премії до святкових і ювілейних дат.

Такі доплати провадяться пропорційно обсягу виконаних робіт чи обсягу навчального навантаження.

Розміри посадових окладів за тарифними розрядами 
Єдиної тарифної сітки у 2018, 2019 роках 

Тарифний

розряд

Тарифний коефіцієнт Станом на:
1.01.2018 I т.р. –1762 грн мін зп –3723 грн 1.01.2018 педпрацівники, за рахунок освітньої субвенції, пост. КМУ № 22 +10% 1.01.2019 –
I т.р. – 1921 грн. мін зп – 4173 грн
1.01.2019 – педпрацівники, за рахунок освітньої субвенції, пост. КМУ № 22
+10%
1.01.2019 –НПП пост КМУ № + 11%
1 1 1762 (допл.) 1921 (допл.)
2 1,09 1921 (допл.) 2094 (допл.)
3 1,18 2079 (допл.) 2267 (допл.)
4 1,27 2238 (допл.) 2440 (допл.)
5 1,36 2396 (допл.) 2613 (допл.)
6 1,45 2555 (допл.) 2785 (допл.)
7 1,54 2713 (допл.) 2958 (допл.)
8 1,64 2890 (допл.) 3150 (допл.)
9 1,73 3048 (допл.) 3352,8 3323 (допл.) 3655,3 (допл.)
10 1,82 3207 (допл.) 3527,7 3496 (допл.) 3845,6 (допл.)
11 1,97 3471 (допл.) 3818,1 3784 (допл.) 4162,4 (допл.)
12 2,12 3735 4108,5 4073 (допл.) 4480,3
13 2,27 4000 4400,0 4361 4797,1
14 2,42 4264 4690,4 4649 5113,9
15 2,58 4546 5000,6 4956 5451,6 5501,2
16 2,79 4916 5407,6 5360 5896,0 5949,6
17 3 5286 5814,6 5763 6339,3 6396,9
18 3,21 5656 6221,6 6166 6782,6 6844,3
19 3,42 6026 6570 7292,7
20 3,64 6414 6992 7761,1
21 3,85 6784 7396 8209,6
22 4,06 7154 7799 8656,9
23 4,27 7524 8203 9105,3
24 4,36 7682 8376 9297,4
25 4,51 7947   8664

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки


Підвищуємо заробітну плату працівників освіти з січня 2019

 ЦК Профспілки працівників освіти і науки України привертає увагу на необхідність дотримання трудових прав членів профспілки – працівників закладів та установ освіти у зв’язку з підвищенням з 1 січня 2019 року розміру прожиткового мінімуму на працездатну особу і мінімальної заробітної плати.

Відповідно до примітки 1 Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298, з урахуванням внесених змін, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 «Про оплату праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», посадові оклади (ставки заробітної плати) з 1 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Абзацом другим примітки 1 до Додатку 1 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 з урахуванням змін, зокрема внесених наказом від 20.01.2017 № 81, також передбачено, що посадові оклади (ставки заробітної плати) з розраховуються, виходячи з розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року затверджено на рівні 1921 гривні.

Згідно з приміткою 2 до Додатку 1 до наказу № 557 посадові оклади (тарифні ставки) за розрядами Єдиної тарифної сітки визначаються шляхом множення окладу (ставки) працівника 1 тарифного розряду на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі, коли посадовий оклад (тарифна ставка) визначений у гривнях з копійками, цифри до 0,5 – відкидаються, від 0,5 і вище – заокруглюються до однієї гривні.

Тому з 1 січня 2019 року розміри посадових окладів та ставок заробітної плати працівників закладів і установ освіти визначаються, виходячи з розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду 1921 гривні, замість 1762 гривень станом на 1 січня 2018 року, тобто підвищуються на 9% з відповідним їх заокругленням.

   Розміри посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції, підвищуються на 10 % відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» (без заокруглення).

При цьому згідно з пунктом 34 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати, затвердженої наказом Міністерством освіти України від 15.04.1993 № 102, утворюються нові розміри посадових окладів та ставок заробітної плати, від яких визначаються розміри всіх інших виплат, зокрема й підвищень за роботу в певних типах закладів освіти та за педагогічні звання, присвоєні за наслідками атестації.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2019 року складає 4173 гривні, тобто її збільшено з 3723 гривень або на 12,1%.

Тому відповідно до статті 31 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. 

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, здійснюється доплата до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

У разі укладення трудового договору про роботу на умовах неповного робочого часу, а також при невиконанні працівником у повному обсязі місячної (годинної) норми праці мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці. При виконанні роботи на умовах неповного робочого часу мінімальна заробітна плата виплачується пропорційно до виконаної норми праці.

Тобто умови встановлення доплат до рівня мінімальної заробітної плати не змінилися. 

Щодо посадових окладів науково-педагогічних працівників, то відповідно до схваленої 18 грудня 2018 року Кабінетом Міністрів України постанови їх розміри мають бути підвищені з 1 січня 2019 року ще додатково на 11%. 

Однак на даний час зазначеної постанови ще не оприлюднено, яка буде доведена до територіальних організацій профспілки одразу після її надходження.

  Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки


Звернення Профспілки до влади щодо підвищення зарплати педагогам – дошкільникам, позашкільникам

 ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звернувся до Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України, Кабінету Міністрів України, Комітету науки і освіти Верховної Ради України, Федерації профспілок України з приводу необхідності підвищення розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та інших закладів і установ освіти.

     У зверненні зазначається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 22 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» з 1 січня 2018 року підвищено на 10% розміри посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Кабінетом Міністрів України на засіданні, що відбулося 18 грудня 2018 року, підтримано пропозиції Міністерства освіти і науки України щодо необхідності підвищення з 1 січня 2019 року на 11% розміру оплати праці науковопедагогічних працівників.

Згідно з прийнятою Кабінетом Міністрів України постановою від 14.12.2016 № 974 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» з 1 січня 2017 року підвищено на 2 тарифні розряди посадові оклади педагогічних працівників навчальних закладів, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Стосовно педагогічних працівників усіх інших закладів та установ освіти, які фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, таке підвищення  відтерміновано до 1 вересня 2017 року.

Згідно з постановою Уряду від 11.01.2018 № 23 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» право на встановлення з 1 січня 2018 року  надбавки в розмірі 30% замість 20% отримали педагогічні працівники, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції, а тим, хто оплачується за рахунок місцевих бюджетівйого відтерміновано на 1 вересня 2018 року.

Певну надію покладали педпрацівники дошкільних, позашкільних та інших установ та закладів освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови про підвищення розмірів оплати праці з 1 вересня 2018 року, що передбачено пунктом 2 постанови від 11.01.2018 № 22, яким доручено Міністерству освіти і науки разом з Міністерством фінансів за підсумками виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 року розглянути питання щодо підвищеної оплати їхньої праці, якої так і не було прийнято.

   Такі рішення влади та ігнорування нею важливості та складності праці педагогів, особливо дошкільної освіти, призвели до ще більшого порушення міжпосадового рівня оплати праці освітян, викликали справедливі невдоволення педпрацівників дошкільних, позашкільних, професійнотехнічних, вищих закладів освіти низькою оцінкою їхньої складної, не менш важливої та відповідальної педагогічної праці, спричинили конфліктні ситуації як між працівниками безпосередньо в трудових колективах, так і серед педагогів різних типів закладів освіти, методичних служб

На вимогу значної чисельності педагогічних працівників, а також профспілкових організацій, як представників їхніх прав та інтересів, ЦК Профспілки працівників освіти і науки України вкотре вимагає прийняття Урядом рішення про підвищення з 1 січня 2019 року на 10% розмірів посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників закладів і установ освіти, які фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, та державних закладів освіти, або ж надати право органам місцевого самоврядування самостійно приймати рішення про таке підвищення, починаючи з 1 січня 2019 року, для педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за кошти місцевих бюджетів, як це було врегульовано пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 № 974 стосовно підвищення на 2 тарифні розряди оплати праці педагогічних працівників закладів та установ освіти, що фінансуються за рахунок місцевих бюджетів.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки


Освітянська профспілка підбила підсумки року

26 грудня відбувся IХ пленум районного комітету профспілки працівників освіти і науки.

Підбиваючи підсумки року, голова районної організації Профспілки Тетяна Студеняк вручила нагороди за активну профспілкову діяльність, роботу щодо захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів спілчан, зміцнення авторитету первинної профспілкової організації. Грамотами обласної організації Профспілки працівників ос­віти і науки нагороджені: голова пер­винної профспілкової організації Рахів­ської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1, член комітету обласної організації Профспілки працівників освіти і науки Наталія Альперіна та голова первинної профспілкової організації Лужанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Андріана Бабій. Подяку районної організації Профспілки працівників освіти отримав голова первинної профспілкової організації Ясінянської ЗОШ І-ІІ ступенів Юрій Глушманюк.

На зібранні представники профактиву району розглянули питання «Про роботу первинної проф­спілкової організації профспілки РБДЮТ з представництва та захисту трудових прав працівників». Досвідом ділилася голова первинної профспілкової організації Олександра Беркела. В обговоренні її виступу наголошувалося, що проф­спілки повинні формувати активну позицію щодо відстоювання трудових прав та соціально-економічних інтересів на всіх рівнях, використовуючи передбачені законодавством форми та методи.

Наступне питання порядку денного стосувалося основних тенденцій розвитку профспілкового руху працівників освіти і науки та завдання первинних профспілкових організацій в умовах соціально-економічних перетворень. Як підкреслила Тетяна Студеняк, пріоритетами наразі є збереження та зміцнення первинних профспілкових організацій в закладах та установах освіти, напрацювання шляхів та форм осучас­нення, удосконалення структури галу­зевої профспілки з метою стабілізації профспілкового членства.

А голова первинної профспілкової організації Рахівської ЗОШ І-ІІІ №1 На­талія Альперіна додала, що профспілкові лідери повинні досконало володіти знаннями про процеси реформ, знати реальний стан справ щодо дотримання прав працівників і їх захисту, перебувати в центрі подій, трудових колективів, фіксувати усі факти порушень прав працюючих та дотримуватися збереження галузевого принципу побудови профспілок.

Далі голова районної організації Профспілки працівників освіти і науки ознайомила присутніх із змінами до обласної Угоди між департаментом освіти і науки ОДА та обласною організацією Профспілки працівників освіти і науки на 2017-2020 роки. В результаті роботи спільної комісії, яка затверджена додатком 5 обласної Угоди, розроблено проект змін до угоди на 2017-2020 роки, та прийнято узгоджену редакцію відповідних домовленостей та зобов’язань сторін. Найбільша частина таких змін стосується термінології відповідно до вимог нового закону «Про освіту» з перейме­нуваннями: навчальний заклад – на заклад освіти; дошкільний, загальноосвітній, позашкільний, професійно-технічних і вищий навчальний заклад – на заклад дошкільної освіти, загальної середньої освіти, позашкільної освіти, професійно-технічних освіти, вищої освіти. Зміни також стосуються заходів з реалізації передбачених статтями 51, 57, 61 нового Закону України «Про освіту» прав та гарантій, передбачених працівникам у зв’язку з їхньою сертифікацією, оплати праці та забезпечення безоплатним житлом з опаленням і освітленням педагогічних працівників сільської місцевості і селищ міського типу та членів їх сімей, а також недопущення їх звуження тощо.

Про бюджет доходів і видатків рай­ор­ганізації Профспілки працівників освіти і науки на 2019-ий рік присутніх ін­формувала бухгалтер районної організації Профспілки Ольга Юришинець.

На Пленумі відзначено кращих орга­нізаторів літньої оздоровчої кампанії та учасників фінальних змагань XVІ-ої спар­такіади працівників закладів та установ освіти Закарпаття, а також намічено плани роботи надалі.


Переговорний процес щодо бюджету освіти на 2019 – продовжується

У рамках переговорного процесу профспілок і влади з питання виконання вимог учасників всеукраїнської профспілкової акції протесту, 1 листопада 2018 року, відбулася зустріч соціальних партнерів – Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України.

Від галузевого міністерства участь у роботі взяли заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, в.о. директора департаменту економіки та фінансування Оксана Ткаченко, заступник директора департаменту Ольга Щеглова.

Профспілкову сторону представляли Голова Профспілки працівників освіти і науки України Георгій Труханов, заступники Голови Профспілки – Сергій Романюк, Сергій Пугачов, Володимир Цвих та Ольга Чабанюк.

Мета – обговорення бюджету освіти на 2019 та пошук шляхів вирішення проблемних питань галузі.

Сторони обговорили вимоги освітянської Профспілки, які були озвучені на акціях протесту 9 та 17 жовтня цього року.

Особлива увага була приділена освітянському бюджету на 2019 рік й передбачення у ньому усіх необхідних видатків для функціонування галузі.

Відбулася гостра, але досить конструктивна дискусія. Наразі робота Профспілки та Міністерства прожовується, адже питання потребують прийняття рішень на рівні Кабінету міністрів України.

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України

________________________________________________________________

Лист-звернення щодо просування профспілкових пропозицій  до проекту Держбюджету – 2019 

Повідомляємо, що Рахівська районна організація Профспілки працівників освіти  і науки спрямувала звернення до Кабінету Міністрів України, народних депутатів України з проханням підтримати позицію Федерації профспілок України, яка ґрунтується на нормах законодавства, під час розгляду та прийняття законопроекту “Про Державний бюджет України на 2019 рік”.


Гарантії працівникам шкіл в оплаті праці та при наданні                                                  щорічної відпустки

Оплата праці працівників установ і закладів освіти, зокрема секретаря та прибиральників службових приміщень, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі Інструкція), та наказу МОН від 26.09.2005 № 557 «Про упорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ».

Пунктом 64 Інструкції (з урахуванням статті 50 Кодексу законів про працю України) передбачено, що тривалість робочого часу працівників, для яких цим пунктом не передбачено скороченої її тривалості,  становить 40 годин на тиждень. Отже, дляприбиральників службових приміщень та секретаря встановлено 40-годинний робочий тиждень.

Завдання та обов’язки прибиральника службових приміщень, які мають виконуватися працівником протягом 8-годинного робочого дня, визначені пунктом 120 Кваліфікаційних характеристик професій працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності, затверджених наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336.

Відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 6.12.2010 № 1205, посада прибиральника службових приміщень в школі вводиться з розрахунку 0,5 штатної посади на кожні 250 м2 площі, що прибирається, але не менше 0,5 посади на школу. За певних умов передбачено введення додаткових штатних посад прибиральників. При розрахунку площі, що прибирається, не враховується площа стін, вікон, панелей.

Варто зазначити, що зазначені норми площі не є нормами прибирання, а застосовуються для розрахунку необхідної для закладу кількості посад.

Згідно з пунктом 2 Інструкції умови оплати праці спеціалістів структурних підрозділів та окремих працівників закладів освіти, для яких вони не передбачені цією Інструкцією, встановлюються відповідно до умов оплати праці аналогічних категорій працівників відповідних галузей народного господарства.

Умови оплати праці медичної сестри передбачені наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України від 5.10.2005 № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення».

Відповідно до абзацу «ґ» підпункту 3 пункту 4 наказу № 557 та аналогічної норми пункту 3.4.7 наказу № 308/519 за використання працівниками в роботі дезінфікувальних засобів їмустановлюється в обов’язковому порядку доплата у розмірі 10% посадового окладу незалежно від назви посади, зокрема прибиральникам службових приміщень та сестрам медичним.

Разом з тим, відповідно до пункту 33 та додатку № 9 до Інструкції, а також пункту 7.2.3 та додатку № 2 до Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки (у новій редакції) керівники закладів освіти за погодженням з профспілковими комітетами можуть встановлювати доплати працівникам, які зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, у розмірі до 12% тарифної ставки (посадового окладу).

Підпунктом 1.159 додатку № 9 до Інструкції та додатку № 2 до Галузевої угоди передбачено, щороботи з хлорування води, з виготовленням дезінфікуючих розчинів, а також їх використанням віднесено до видів робіт з важкими і шкідливими умовами праці, на яких встановлюються доплати у розмірі до 12%.

Зазначені доплати встановлюються відповідно до Положення про порядок встановлення доплат за несприятливі умови праці Порядку додаткової оплати за несприятливі умови праці в установах і організаціях системи освіти, затвердженого Додатком № 9 до Інструкції.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про оплату праці»  розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Частиною другою цієї статті встановлено, що при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Інші виплати, зокрема доплата за вислугу років та надбавка за складність і напруженість у роботі, включаються до мінімальної заробітної плати, розмір якої, починаючи з 1 січня 2018 року, становить 3723 гривень.

Разом з тим, з метою диференціації оплати праці працівників, які отримують однакову заробітну плату на рівні мінімальної, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1037 керівникам навчальних закладів надано право забезпечити диференціацію заробітної плати шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності та умов виконуваної роботи. Аналогічне зобов’язання  передбачене пунктом 2 наказу Міністерства освіти і науки України від 20.01.2017 № 81 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557».

Стосовно виплати допомоги на оздоровлення, то відповідно до п.п. б п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від  30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, надано право надавати працівникам матеріальну допомогу, в тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.

Аналогічні норми для працівників освіти та охорони здоров’я передбачені у вищезазначених галузевих наказах (п.п.5 пункту 4 та п. 5.11 відповідно).

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» передбачено, що з 1 січня 2012 р. медичним працівникам державних та комунальних закладів (установ) виплачується допомога на оздоровлення у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки.

Норма про забезпечення надання всім категоріям працівників матеріальної допомоги, зокрема на оздоровлення, в сумі до одного посадового окладу на рік також передбачена пунктом 8.3.2 Галузевої угоди.

Щодо тривалості відпустки медичної сестри, секретаря та прибиральника службових приміщень, то відповідно до статті 6 Закону України «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.

Відповідно до п. 133 розділу XVII. «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290, молодшим спеціалістам з медичною освітою закладів освіти надається щорічна додаткова відпустка максимальної тривалості 7 календарних днів.

Працівникам з ненормованим робочим днем надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою, як це передбачено частиною другою статті 8 Закону України «Про відпустки».

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Пунктом 5.3.10 Галузевої угоди рекомендовано забезпечити надання додаткових відпусток працівникам з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективними договорами на підставі Орієнтовного переліку посад працівників з ненормованим робочим днем, який є додатком до цієї Угоди.

Цим Орієнтовним переліком передбачені посади друкарки та середнього і молодшого медичного персоналу. Разом з тим переліком не обмежено коло осіб, яким може надаватися додаткова відпустка за ненормований робочий день.

Рекомендаціями щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затвердженими наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 №7 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці», передбачено, що конкретна тривалість додаткової відпустки встановлюється колективним договором за кожним видом робіт, професій та посад чи трудовим договором, як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад встановлену тривалість робочого часу (пункт 3).

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8.02.1995 № 100, яким зокрема передбачено коригування заробітної плати за проміжок часу до підвищення посадових окладів за рішенням Уряду за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, зокрема за час відпустки.

Щодо здійснення виплат відповідно до законодавства та диференціації оплати праці, то фінансове забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів комунальної власності здійснюється за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до статті 77 Бюджетного кодексу України обласні, міські, районні, селищні, сільські ради при затвердженні відповідних бюджетів мають враховувати у першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати.

Підпунктом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» місцеві державні адміністрації зобов’язано забезпечити дотримання вимоги частини четвертої статті 77 Бюджетного кодексу України.

Пунктом 3 цієї постанови державним адміністраціям доручено забезпечити під час виконання бюджету проведення своєчасної та у повному обсязі оплати праці працівників бюджетних установ, не допускаючи будь-якої заборгованості з таких виплат, а також затвердити план заходів щодо наповнення місцевих бюджетів, вишукання додаткових джерел надходжень до бюджетів, у тому числі за рахунок детінізації економіки (не менш як 2% доходів загального фонду), дотримання жорсткого режиму економії бюджетних коштів (не менш як 1% видатків на бюджетну сферу) та посилення фінансово-бюджетної дисципліни.

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки

Відбувся районний волейбольний турнір освітян

Цікаво і з користю для здоров’я провели освітяни суботній вихідний 12 травня. З ініціативи голови Рахівської районної організації Профспілки працівників освіти – Студеняк Т.В., на базі Рахівської школи І-ІІІ ст. №2, уперше відбулася  волейбольна  першість району серед членів галузевої Профспілки. Участь взяли команди з 7 шкіл району. Ретельно стежили за ходом змагань і визначали переможців прискіпливі судді (Ворохта М.І. , Вішован В.М., Головчук В.В.):

ПРивітали учасників спортивної зустрічі голова Рахівської районної організації Профспілки працівників освіти – Студеняк Т.В та начальник відділу освіти, молоді та спорту Рахівської  РДА  Севч О.І., побажавши безкомпромісної боротьби, розвивати здібності як у спорті, так і інших напрямках

Натхненні їхніми настановами, педагоги продемонстрували  найкращі зразки  волейбольної гри.

І місце вибороли збірна Великобичківської  ЗОШ І-ІІІ ст.. №2 і Кобилецько-Полянської ЗОШ І-ІІІ ст.;

ІІ місце – збірна Рахівська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 та Квасівської ЗОШ І-ІІІ ст.;

ІІІ місце – Рахівська ЗОШ І-ІІІ ст. №2;

ІV місце – Водицька ЗОШ І-ІІІ ст.;

V місце – Рахівська ЗОШ І-ІІІ ст. №3

Всі учасники отримали нагороди: медалі , Кубки за І, ІІ, ІІІ місця , спільні грамоти та подяки  від відділу освіти, молоді та спорту Рахівської РДА та районної організації Профспілки.

Найкращим гравцем турніру  визначено вчителя фізики Водицької ЗОШ І-ІІІ ст.. Йосипа Грицака.

Відрадно, що вболівали за своїх учителів і випускники шкіл, і теперішні учні, і директори закладів освіти та голови первинних профспілкових організацій.


Підвищення заробітних плат педагогічним працівникам: відповідь МОН

      

Міністерство освіти і науки України розглянуло звернення ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 11.01.2018 № 02-5/9 та аналогічне (від 11.01.2018 № 02-5/9) і звернення від 23.01.2018 № 02-5/54, які надійшли на гарячу лінію Кабінету Міністрів України, щодо підвищення у 2018 році заробітних плат педагогічним працівникам.

Нагадуємо, що у своєму зверненні ЦК Профспілки вимагала передбачення в постанові Уряду норми про підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати всіх педагогічних і науково-педагогічних працівників з 1 січня 2018 року, змінивши її на назву «Про підвищення оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників».

У відповіді Міністерство освіти і науки України, зокрема вказується, що питання щодо підвищення з 1 вересня 2018 р. посадових окладів (ставок заробітної плати) інших категорій педагогічних та науково-педагогічних працівників буде розглянуто за підсумками виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 року.

Завантажити повний текст відповіді МОН vidpovid_mon.pdf

Прес-служба Профспілки працівників освіти і науки України


Профспілка виступила за відкликання незаконного листа МОН

Лютий 7, 2018   

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України скеровано звернення до Міністра освіти щодо відкликання листа від 30.01.2018 № 1/9-64, в якому порушено вимоги Урядової постанови № 22 про підвищення на 10% посадових окладів педагогічних працівників, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції, при визначенні розмірів інших підвищень.

Цим листом порушено вимоги пункту 1 постанови № 22, яким установлено, що визначені у додатку 2 до постанови КМУ № 1298 посадові оклади (ставки заробітної плати) підвищуються з 1 січня 2018 року на 10%.

Додатком 2 цієї постанови затверджено Схему тарифних розрядів посад педагогічних та інших працівників. Тобто, визначені за цією Схемою тарифних розрядів розміри посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічних працівників, що збільшені на 10% відповідно до постанови Уряду № 22, є такими схемними, «базовими» посадовими окладами (ставками заробітної плати), від яких мають визначатися всі інші виплати.

Застосовуючи норми пункту 5 відомчого наказу № 557 про визначення абсолютного розміру кожного підвищення без урахування іншого, зокрема за звання «учитель-методист», «старший учитель», за роботу в гімназіях, ліцеях, школах-інтернатах, зокрема спеціальних та для дітей-сиріт тощо, міністерством знівельовано рішення Уряду про збільшення на 10% схемних посадових окладів при визначенні розмірів їх підвищення за умовами праці.

Профспілка привертає увагу організаційних ланок Профспілки на необхідність застосування чинного законодавства, зокрема постанов Уряду та інших нормативно-правових актів, що пройшли державну реєстрацію в Міністерстві юстиції, при відстоюванні трудових прав педагогічних працівників.

Завантажити документ mon-vdklikannya-lista.pdf

Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки


Про підвищення оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників

Міністерство освіти і науки України

Кабінет Міністрів України

Спільний представницький орган 

об’єднань профспілок

   ЦК Профспілки працівників освіти і науки України розглянув проект постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників» стосовно збільшення на 1 тарифний розряд розміру посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних працівників закладів освіти, розроблений Міністерством освіти і науки України, і не погоджується з запропонованим рішенням.

Підтримуючи пропозиції про підвищення тарифних розрядів для педагогічних працівників, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти, організаційні ланки Профспілки, за наслідками обговорення на місцях попереднього проекту вимагають одночасного підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати для всіх педагогічних працівників усіх типів закладів та установ освіти, а також науково- педагогічних працівників з 1 січня 2018 року.

Підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати лише тим педагогічним працівникам, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з Державного бюджету, призведе до ще більшого порушення міжпосадового рівня оплати праці як безпосередньо серед педагогічних працівників, так і серед педагогічних і науково-педагогічних працівників. Прийняття положень про можливість розгляду Міністерством освіти і науки та Міністерством фінансів питання підвищення посадових окладів іншим категоріям педагогічних працівників та науково- педагогічних працівників за наслідками виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2018 року, які до того ж не уповноважені на прийняття рішень про оплату праці працівників освіти, спричинить конфліктні ситуації як між педагогічними працівниками різних типів закладів освіти, зокрема, дошкільних, позашкільних, професійно-технічних, так і між ними і науково-педагогічними працівниками. Передбачені проектом рішення викличуть справедливе невдоволення владою низькою оцінкою складної, важливої, відповідальної педагогічної праці.

Відповідно до Бюджетного кодексу України переважаюча більшість закладів освіти, а саме: заклади дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, перед вищої освіти, та частина закладів вищої освіти, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів. Прийняття норми про підвищення на 1 тарифний розряд посадових окладів та ставок заробітної плати педагогічним і науково-педагогічним працівникам усіх типів закладів та установ освіти стимулюватиме місцеві органи влади до виконання попередніх урядових рішень щодо належного наповнення місцевих бюджетів, у тому числі за рахунок детінізації економіки, дотримання жорсткого режиму економії, посилення фінансово-бюджетної дисципліни.

Тому ЦК Профспілки вимагає передбачення в постанові Кабінету Міністрів України норми про підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати всіх педагогічних і науково-педагогічних працівників з 1 січня 2018 року, змінивши її на назву «Про підвищення оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників».

  Голова Профспілки                                            Г.Ф.Труханов


Щодо збільшення розміру надбавки за престижність педагогічної праці

Січень 12, 2018

Міністерство освіти і науки України

Кабінет Міністрів України

Спільний представницький орган 

об’єднань профспілок

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України розглянув доопрацьований проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» стосовно збільшення розміру надбавки за престижність педагогічної праці та використання коштів освітньої субвенції і не погоджується з запропонованими змінами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 передбачено встановлення надбавки педагогічним працівникам усіх установ і закладів освіти у граничному розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати).
Попри те, що проектом передбачається збільшення граничного розміру надбавки до 30%, запропоноване її обмеження мінімальним розміром 5%, враховуючи недостатність видатків на освіту та ментальність осіб, які приймають рішення та впливають на його прийняття щодо конкретного педагогічного працівника та зважаючи на наявну практику застосування постанови Уряду № 373, фактично означатиме зменшення суми надбавки до 5% посадового окладу переважаючій більшості педагогічних працівників.
Запропонована норма «до» 30% щодо її встановлення з 1 січня 2018 року керівникам закладів загальної середньої освіти, їх заступникам, вчителям, викладачам закладів професійної (професійно-технічної) і вищої освіти, які викладають предмети згідно з Державним стандартом базової і повної загальної середньої освіти, а не її фіксована величина в розмірі 30%, зважаючи на вищезазначені причини, також не буде реалізованою у повній мірі.
Такою ж нереалізованою буде норма про встановлення надбавки в розмірі до 30%, яку пропонується запровадити з 1 січня 2018 року для керівників пілотних шкіл та шкіл, в яких навчання у початкових класах здійснюється за стандартами Нової української школи, їх заступників, вчителів цих шкіл та вчителів української мови і літератури шкіл з навчанням мовами національних меншин.
Тому ЦК Профспілки вимагає встановлення в постанові норми про виплату надбавки з 1 січня 2018 року в фіксованому розмірі 30% керівникам пілотних шкіл та шкіл, в яких навчання у початкових класах здійснюється за стандартами Нової української школи, їх заступникам, вчителям таких шкіл, а також вчителям української мови і літератури шкіл з навчанням мовами національних меншин, а всім іншим педагогічним працівникам – у фіксованому розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати). З 1 вересня 2018 року таку надбавку встановити у фіксованому розмірі 30% всім іншим педагогічним та науково-педагогічним працівникам.
Щодо змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», то з ними не можна погодитися, оскільки обсяги освітньої субвенції та її залишки на кінець бюджетного періоду мають витрачатися на ту мету, яка зафіксована у статті 1032 Бюджетного кодексу України, а саме на оплату праці з нарахуванням педагогічних працівників.

   Голова Профспілки                                                     Г.Ф.Труханов


Щодо збільшення розміру посадових окладів педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти

Міністру освіти і науки України

Л.М.Гриневич  

Шановна Ліліє Михайлівно!

ЦК Профспілки працівників освіти і науки України звертається до Вас з приводу проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» стосовно збільшення розміру посадових окладів (ставок заробітної плати) педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти.

Підтримуючи пропозиції про підвищення тарифних розрядів для вчителів та викладачів, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти, організаційні ланки Профспілки, під час обговорення проекту постанови на місцях вимагають прийняття рішення про одночасне підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати для керівних працівників закладів освіти, вихователів закладів дошкільної освіти, викладачів професійно-технічних та вищих закладів освіти, керівників гуртків, методистів та всіх інших педагогічних і науково-педагогічних працівників з 1 січня 2018 року.

Підвищення заробітної плати лише вчителям та викладачам, оплата праці яких здійснюється за рахунок освітньої субвенції з Державного бюджету, призведе до ще більшого порушення міжпосадового рівня оплати праці як безпосередньо серед педагогічних працівників, так і серед педагогічних та науково-педагогічних працівників. У свою чергу це спричинить виникнення конфліктних ситуацій серед своїх колег в тому самому закладі та в різних їх типах, зокрема, в дошкільних, позашкільних, професійно-технічних. Такі рішення викличуть справедливе невдоволення владою через низьку оцінку їхньої складної, важливої, відповідальної педагогічної праці.

Щодо фінансового забезпечення такого рішення, то відповідно до Бюджетного кодексу України переважна більшість закладів освіти, включаючи заклади дошкільної, позашкільної, професійно-технічної, передвищої, вищої освіти, здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, що стимулюватиме місцеві органи влади до виконання урядових рішень щодо їх належного наповнення, у тому числі за рахунок детінізації економіки, дотримання жорсткого режиму економії, посилення фінансово-бюджетної дисципліни.

ЦК Профспілки просить при доопрацюванні проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298» врахувати зазначену вище позицію освітян, передбачивши підвищення посадових окладів та ставок заробітної плати всіх педагогічних та науково-педагогічних працівників з 1 січня 2018 року.

З повагою

Голова Профспілки                                                      Г.Ф.Труханов


Реформи повинні починатися з фінансового підґрунтя

 

  26 грудня відбувся VІ Пленум районного комітету профспілки працівників освіти і науки. На зібранні представники профактиву району розглянули питання: „Про нову редакцію Закону України «Про освіту» та дії Профспілки в умовах його запровадження”, „Про роботу первинної профспілкової організації Профспілки Рахівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 з представництва та захисту трудових прав працівників навчального закладу”, „Про підсумки огляду-конкурсу на  кращу первинну профспілкову організацію”, „Про затвердження бюджету  районної   організації Профспілки на 2018 рік” та „Різне”.

Перше питання порядку денного «Про нову редакцію Закону України «Про освіту» та дії Профспілки в умовах його запровадження” висвітлила голова галузевої Профспілки Тетяна Студеняк. Вона детально проаналізувала дії організації, починаючи з травня 2014 року, спрямовані на передбачення у новому законі трудових та соціально-економічних прав, гарантій та пільг працівникам освіти та молоді, яка навчається, недопущення їх звуження. Зокрема зазначила, що в ході обговорення  проекту Закону України «Про освіту» педагогічна громадськість Закарпаття, в т. ч. нашого району, висловлювала стурбованість щодо намірів урядовців скасувати діючі державні гарантії з оплати праці педпрацівників, змінами умов прийняття на роботу, урізання багатьох соціально-економічних стандартів, гарантованих державою.

Як підкреслила доповідач, одним із наслідків вжитих заходів стала, зокрема, норма про встановлення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі трьох мінімальних заробітних плат та найменшого посадового окладу науково-педагогічного працівника на 25 відсотків вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії, набирають чинності з 1 січня 2018 року та реалізуються відповідно до підпункту 1 пункту 6 цього розділу, в якому Кабміну України доручено забезпечити до 2023-го року поетапну реалізацію положення частини другої статті 61 цього Закону, передбачивши при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб пропорційно розміру збільшення доходів Держбюджету України порівняно з попереднім роком, і затвердити відповідні схеми посадових окладів (ставок заробітної плати). Наразі це Доручення не виконано, педпрацівники не мають схем посадових окладів. Щоб запрацював Закон «Про освіту» необхідно чимшвидше ухвалити зміни до низки підзаконних актів, до Трудового, Податкового кодексів тощо.

Далі профспілковий лідер зауважила, що внаслідок прийняття основного освітянського закону заборгованості із заробітної плати педагогічним працівникам району, які фінансуються за рахунок освітньої субвенції, немає, а працівники загальноосвітніх, позашкільних  та дошкільних закладів, які фінансуються із місцевих бюджетів, потерпають від недофінансування. Обласна організація Профспілки скерувала Звернення до Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України та народних депутатів України від області щодо ініціювання внесення змін до Державного бюджету України на 2017 рік стосовно збільшення обсягів додаткової дотації місцевим бюджетам на здійснення переданих з держбюджету видатків з утримання загальноосвітніх та деяких інших навчальних закладів відповідно до їх потреби. Щодо інших виплат, передбачених Галузевою, територіальними Угодами, колективними договорами,  їх виплати залежать від можливостей конкретних місцевих бюджетів.

Наголошувалося також, що у 2017-му році, з серпня, доплату за престижність педагогічної праці у районі зменшено із 20% на 5%.(Підвищення зарплати педагогів на 2018 рік передбачатиме просування оплати праці на 1 тарифний розряд єдиною тарифною сіткою та фіксування надбавки за престижність на рівні 20% для всіх вчителів. Про це сказала міністр освіти Лілія Гриневич, під час зустрічі з керівниками обласних управлінь освіти). Щодо винагороди педагогічним працівникам, то минулого року її не виплачували через відсутність коштів у місцевих бюджетах. Лише декілька  сільрад виплатили винагороду педпрацівникам закладів дошкільної освіти з нагоди професійного свята. У більшості ЗДО надбавка за престижність педагогічної праці не виплачується або виплачується у розмірі 5-20%. Місцеві бюджети не виплачують допомогу на оздоровлення техперсоналу. А преміювання виплачено і педагогічним, і техперсоналу в грудні 2017 р.  в межах фонду заробітної плати. Заборгованості по виплаті зарплати педагогічним та іншим працівникам установ освіти – немає.

– Закон реформування освіти вкрай необхідний, але реформування повинно починатися із фінансового підґрунтя, – підкреслила Т. Студеняк. – Наголошую, що боротьба за права освітян на гідне життя й оплату вчительської праці продовжиться і в наступному році. Адже оптимізація і скорочення – не найкращі заходи для поліпшення ситуації у галузі й залучення до роботи у освіті молоді. Одночасно констатую, що є невикористані резерви для поліпшення зазначених напрямів роботи. Тому всім залишається тільки проявити громадську єдність.

Під час пленуму голова первинної профспілкової організації Рахівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Наталія Альперіна отримала грамоти районної та обласної організацій профспілки працівників освіти і науки, а також грошові премії, за перемогу в першому етапі огляду-конкурсу первинних профспілкових організацій та третє призове місце в обласному етапі. У 2017 році огляд-конкурс первинних профспілкових організацій проходив під гаслом «Активна первинка – сильна профспілка».

(Вл. інф.).

Підбито підсумки обласного огляду-конкурсу на кращу первинну профспілкову організацію у 2017 році

      На виконання постанови президії ФПУ від 20.12.2016 №П-6-7 «Про оголошення 2017 року Роком первинної профспілкової організації» президія комітету обласної організації Профспілки працівників освіти і науки прийняла постанову від 16.02.2017 П-11-3 «Про продовження оголошеного  у 2016 році огляду-конкурсу первинних профспілкових організацій». Згаданою вище постановою було затверджено Положення про обласний огляд-конкурс на кращу первинну профспілкову організацію.

   У 2017 році огляд-конкурс первинних профспілкових організацій проходив під гаслом «Активна первинка – сильна профспілка». Метою конкурсу було подальше удосконалення внутріспілкової роботи зі зміцнення єдності та консолідації профспілкового руху, підвищення ролі первинних профспілкових організацій, розвитку творчої діяльності та ініціативи профспілкових комітетів щодо використання у повній мірі визначених Законами України своїх прав і повноважень, зміцнення статутної дисципліни, ведення соціального діалогу з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, керівниками закладів та установ освіти зі створення сприятливих умов для забезпечення трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників галузі.

  Відповідно до затвердженого Положення висунення профорганізацій для участі в обласному огляді-конкурсі проведено районний конкурс, за результатами оцінювання якого визначино кращу первинну профспілкову організацію.

   Переможцем І (районного) етапу  огляду-конкурсу визначена Первинна профспілкова організація Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1. Відповідні документи надані до оргкомітету обласного етапу конкурсу.

  Для оцінки роботи первинних профорганізацій рішенням президії був затверджений склад оргкомітету, який одночасно здійснював і функції журі конкурсу.

  При підведенні підсумків огляду-конкурсу оргкомітет враховував результати оцінювання діяльності первинної профспілкової організації виборним органом районної профорганізації відповідно до загальних критеріїв, визначених Положенням, якість наданих первинними організаціями документів, інших матеріалів. 

     Згідно з підсумковою таблицею оцінювання діяльності первинних профспілкових організацій – учасників обласного етапу огляду-конкурсу Первинна профспілкова організація Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 зайняла почесне ІІІ місце (голова профкому Альперіна Наталія Дмитрівна).

Новий рік 2018: святкові й неробочі дні

Грудень 14, 2017

Законом України «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів» від 16 листопада 2017 року визначаються дні, коли українці матимуть вихідні під час новорічних святкувань у 2018 році.

Із нововведень цього року, 29 листопада Президент України підписав закон, згідно з яким 25 грудня католики відзначатимуть Різдво Христове і цей день є вихідним у країні, проте, скасовано святковий день 2 травня.

   Новий рік 2018 року громадяни України святкуватимуть 1 січня(понеділок).

Різдво Христове припадає на 7 січня (неділя), тому святкування продовжиться 8 січня, оскільки статтею 67 КЗпП України встановлено, що у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

Загалом, разом із вихідними і святковими, громадяни відпочиватимуть 4 дні на початку 2018 року – 1,6,7 і 8 січня.

Інформаційне пікетування профспілок

6 грудня у Києві напередодні розгляду Парламентом законопроекту про Державний бюджет України на 2018 рік відбудеться профспілкова акція у формі інформаційних пікетувань державних органів влади з метою виконання вимог профспілок у проекті основного фінансового документу на наступний рік.

Акція проходитиме за рішенням Президії ФПУ. У ній візьмуть участь профспілкові активісти всеукраїнських профспілок, членських організацій ФПУ, Київської міської ради профспілок. Захід матиме виключно мирний характер та відбуватиметься у формі роздачі листівок в урядовому кварталі та інших громадських місцях столиці.

Профспілкові вимоги буде передано до Верховної Ради ФПУ.

 Прес-центр ФПУ

ОСВІТЯНИ РАХІВЩИНИ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ В ОБЛАСНІЙ СПАРТАКІАДІ

23 вересня 2017 року на ужгородському стадіоні «Авангард» відбулись змагання ХV обласної спартакіади працівників закладів та установ освіти. До Ужгорода приїхали близько 700 учасників змагань з усіх куточків нашого краю.

          На урочистій церемонії відкриття спартакіади освітян присутніх вітали директор департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА Ганна Сопкова, голова Закарпатської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України Тетяна Повханич, Ужгородський міський голова Богдан Андріїв, голова Закарпатської обласної ради профспілок Володимир Фленько та інші почесні гості.

Освітяни змагалися у різних видах спорту: волейболі (капітани команд Кілічук Юрій – Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №2 , Варивода Вікторія – Великобичківської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, міні-футболі – капітан Мандзюк Анатолій (Лужанська ЗОШ І-ІІІ ст.); настільному тенісі , шахах (Козурак Галина), шашках (Чупак Галина),  кульовій стрільбі та дартсі (Дробчак Любомир.), плаванні (Гудаз Степан та Капчук Любов), легкоатлетичному кросі (Гудз Юрій), сімейних стартах (сімя Гудз), та перетягуванні канату.

Рахівщину на спортивному заході представляли 30 працівників закладів освіти району.

Тренер-представник команди – заступник директора ДЮСШ – Вішован В.М.

        Незважаючи на несприятливі погодні умови, спортсмени гідно змагалися у напруженій боротьбі і вибороли для району кілька призових місць.Високі результати вони продемонстрували  в індивідуальній першості.

Кращою в плаванні серед жінок (перше місце) була  Любов Капчук (Рахівська ЗОШ І-ІІІ ст. №1).                                                                                                                  

Друге місце в шашках та легкоатлетичному кросі посіли  Чупак Галина  з Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 і  Гудз Юрій  з Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст.. №3.

Катеринюк Володимир з  Рахівської ЗОШ І-ІІІ ст. №1) зайняв четверте місце в змаганнях з настільного тенісу.

Четвертими були також наші дівчата у волейболі.

Гарно виступили сім’ я  Гудз на сімейних стартах.

Призери в індивідуальному заліку нагороджені медалями та дипломами, а команди в окремих видах – дипломами організаторів.

Велике спасибі всім педагогам, які гідно представили Рахівщину на обласному Святі спорту.

 Голова Рахівської
 районної організації Профспілки                        Т.Студеняк